Upravit stránku

Výhra v koncovce. A 30 tisíc na charitu!

Taženi v útoku i v obraně výtečným kapitánem Lukášem Kotasem, pardubičtí basketbalisté potěšili zaplněnou sportovní halu v Ledči nad Sázavou vítězstvím. Inter Bratislava sice vedl v poslední čtvrtině osmibodovým rozdílem, ovšem Beksa ve finiši otočila skóre ve svůj prospěch.

PŘÍPRAVA:
BK JIP Pardubice vs. Inter Bratislava 94:89
(24:22, 18:21, 20:22, 32:23)

Body: Kotas 24, Švrdlík 17, Wall 14, Sanders 11, Půlpán 10, Nečas 5, Škranc 5, Pandula 3, Šoukal 3, Příhonský 2 - Rančík 29, Bilík 16, Jankovič 14, Bannister 12, Mrviš 10...

Zápas se hrál v Ledči nad Sázavou v rámci tradičního projektu pardubického klubu - propagace vrcholového basketbalu ve městech, kde se nehraje Kooperativa NBL. Patronát převzali europoslanec Tomáš Zdechovský, radní kraje Vysočina Petr Krčál a starosta města Ledče nad Sázavou Zdeněk Tůma, jenž na začátku vhodil čestný rozskok.

A pak už se hrálo...

V prvních třech čtvrtinách byl většinu času vpředu Inter, jehož ofenzívu vedl zejména Radoslav Rančík. V průběhu třetí čtvrtiny slovenský tým odskočil do osmibodového vedení a stejný rozdíl udržoval i v polovině závěrečné části hry, zejména díky nůši přesných trojek: mezi 32. a 37. minutou jich hosté trefili celkem šest (!!!!!)

Pardubičtí basketbalisté, k potěšení ledečských diváků, ovšem v poslední čtyřminutovce dominovali. Za stavu 81:87 natáhli svou šňůru na 13:2 (!!), druhé vítězství v přípravě nad bratislavským klubem stvrdil dvěma úspěšnými trestnými hody top-skórer utkání Lukáš Kotas.

Celkem vysázel 24 bodů, i díky čtyřem tříbodovým zásahům.

Výrazný ofenzivní příspěvek zapsali i pivot Kamil Švrdlík (17) a křídelník Jobi Wall (14), v dresu Interu byl jednoznačným útočným lídrem Radoslav Rančík, který - přestože závěrečné minuty neodehrál kvůli zdravotním potížím - nastřílel 29 bodů.

"Viděl jsem na hráčích enormní únavu. Myslím si, že po náročném celém týdnu, kdy jsme měli dost náročné tréninky, jsme dnes neměli takovou energii co se týče pohybu," předeslal pardubický trenér Dušan Bohunický.

O to více si však cenil vítězství, k němuž jeho tým dokráčel po skvělém obratu v závěrečných třech minutách. "Dokázali jsme to prolomit, to je pozitivní. Samozřejmě, je třeba brát v potaz, že na konci nehrál Rado Rančík, kterého v předchozím průběhu dobře využívali ve vnitřním prostoru. My jsme však v těchto fázích dobře dávali míč do vnitřního prostoru, anebo jsme rychle přecházeli na útočnou polovinu hřiště."

Na začátku přípravného období Beksa zvítězila v Pezinku nad stejným soupeřem 101:94, nakonec se radovala i podruhé. "V prvním vzájemném utkání jsme hráli uvolněněji, lépe nám putoval míč a byli jsme o hodně rychlejší než dnes," porovnal kouč oba duely s Interem. "Za pozitivum dnešního zápasu považuji probuzení v přechodové fázi ve druhém poločase. Dokázali jsme zrychlit naši hru a byli jsme mnohem dynamičtější."

30 tisíc Kč na dobročinné účely

Utkání v Ledči nad Sázavou mělo charitativní podtext.

Výtěžek ze vstupného, navýšený o příspěvek od organizátorů zápasu, byl věnován na charitativní účely, konkrétně ve prospěch Centra denních služeb Barborka v Ledči nad Sázavou. Jeho vedoucí Eva Urbanová převzala o přestávce dárkový šek na 30 tisíc Kč od starosty města Ledče nad Sázavou Zdeňka Tůmy, ředitelky Gymnázia, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou Ivany Vítiskové, a předsedy představenstva BK Pardubice, a.s. Pavla Stary.